Fluoryzacja zębów łódź, usuwanie kamienia, skaling

Fluoryzacja zębów łódź

Fluor to pierwiastek bezcenny dla zdrowia zębów. Wzmacnia on szkliwo i uodparnia zęby na działanie szkodliwych bakterii. Większość z nas dostarcza sobie codzienną dawkę fluoru poprzez wodę, żywność oraz środki do higieny jamy ustnej. Czasem jednak to nie wystarcza – wówczas wskazanym zabiegiem jest fluoryzacja zębów, polegająca na pokryciu ich lakierem lub żelem o wysokim stężeniu fluoru.

Fluor to naturalnie występujący pierwiastek chemiczny, który w stanie wolnym występuje w postaci silnie trującego gazu, o ostrym, podobnym do chloru zapachu. Mimo dość dużej toksyczności, fluor – w odpowiednich ilościach – jest niezbędny do prawidłowego rozwoju zębów i kości. Mówiąc wprost, fluor zawarty w pastach do zębów (ale także wodzie i pożywieniu) przenika szkliwo zębów, działając na znajdujące się w nim związki wapnia. Dzięki temu wapń o wiele słabiej rozpuszcza się w kwasach znajdujących się w jamie ustnej, a będących efektem metabolizmu bakterii oraz dostarczanych w żywności. W efekcie, szkliwo staje mocniejsze, bardziej odporne na działanie kwasów oraz bakterii powodujących próchnicę.

Fluoryzacja zębów – wskazania

Jak już wcześniej wspomniano, fluor występuje przede wszystkim w środkach do higieny jamy ustnej, czyli pastach do zębów i płynach do płukania ust, ale także wodzie pitnej i niektórych produktach spożywczych (chlebie żytnim, serze cheddar, płatkach kukurydzianych). Dostarczane w ten sposób dawki pierwiastka w większości przypadków nie wystarczają jednak do zachowania zdrowia zębów. Wówczas konieczna jest fluoryzacja zębów, czyli aplikacja dodatkowych ilości fluoru w postaci lakieru lub żelu nakładanego na zęby.

Głównymi wskazaniami do zabiegu fluoryzacji zębów są:

• zapobieganie próchnicy u dorosłych i dzieci,
• remineralizacja szkliwa,
• zapobieganie próchnicy wtórnej przy leczeniu ortodontycznym,
• zapobieganie próchnicy wtórnej w okolicach wypełnień i uzupełnień protetycznych,
• leczenie nadwrażliwości zębów.
Na czym polega fluoryzacja zębów?

Aplikacja dodatkowych dawek fluoru na zęby może mieć kilka postaci. W zależności od indywidualnego przypadku, lekarz może zalecić np. szczotkowanie zębów pastami o zwiększonym stężeniu fluoru lub zaproponować nakładanie na powierzchnię zębów specjalnych żelów lub lakierów z fluorem Uwaga – fluoryzacja zębów to zabieg, który przeprowadza się pod ścisłą kontrolą stomatologa, gdyż jak już informowaliśmy, nadmiar fluoru może szkodzić zębom.

Spośród wszystkich dostępnych metod fluoryzacji, największą skutecznością charakteryzuje się lakierowanie zębów. Według badań, pozwala ono na zmniejszenie ryzyka wystąpienia próchnicy nawet o 40%. Lakierowanie może być wykonywane zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych, bez względu na wiek pacjenta. Przed zabiegiem zęby muszą jednak zostać dokładnie oczyszczone z osadu oraz kamienia. Fluoryzacja przy pomocy lakierów powinna być przeprowadzana co około 6 miesięcy.