co jeść aby mieć zdrowe zęby

Co jeść żeby mieć zdrowe zęby

  1. Dieta bogata w Wapń

Spożywanie bogatych w wapń produktów i unikanie słodyczy wpłynie pozytywnie na zdrowie zębów, ale istnieją też dobroczynne pokarmy, które mogą uszkodzić zęby. Odżywianie się zgodnie z tym, co ma dobry lub zły wpływ na zęby pozwoli zachować zdrowy uśmiech.

Szkliwo to podstawowa ochrona zębów przed próchnicą. Jeśli dochodzi do erozji lub uszkodzenia szkliwa, ryzyko ubytków i nadwrażliwości zębów wzrasta. Możesz wzmocnić szkliwo, spożywając produkty bogate w wapń. Uwzględnij też pokarmy zawierające witaminę D, która wpływa na lepsze przyswajanie się wapnia w organizmie. Oto najlepsze produkty dla zdrowia zębów.

Niskotłuszczowy lub beztłuszczowy nabiał, np. mleko, ser, jogurt naturalny, to podstawowy produkt bogaty w wapń, który nie zawiera niezdrowych tłuszczów nasyconych. Twarde sery pomogą zneutralizować kwasy szkodliwe dla szkliwa zawarte w innych pokarmach. Inne źródła wapnia to zielone warzywa liściaste, np. jarmuż, kapusta chińska lub brukselka, która dostarczy też zdrowej dawki witaminy C.

2. Witamina D
Żółtko jajka, pieczarki i większość ryb to świetne źródła witaminy D, która pozwoli lepiej przyswoić wapń, tak ważny dla zdrowych zębów.

3. Witamina C

Czerwona papryka lub słodkie ziemniaki dostarczą witaminę C konieczną dla zachowania zdrowych dziąseł odpowiedzialnych za utrzymanie zębów w miejscu. Owoce cytrusowe takie jak pomarańcze również mają wysoką zawartość tej witaminy, uważaj jednak na szkodliwe dla szkliwa kwasy.

co jeść, żeby mieć zdrowe zęby