korony ceramiczne łódź

Korony dentystyczne Łódź

Korona dentystyczna (protetyczna) – jest to uzupełnienie protetyczne rekonstruujące koronę kliniczną zęba, (czyli tą część zęba, która znajduje się powyżej dziąsła). Korona protetyczna jest cementowana na filar zęba lub w przypadku implantów przykręcana do łącznika implantologicznego odtwarzając uszkodzony lub brakujący ząb. Korona może zostać wykonana z kompozytu, akrylu, stopu metalu olicowanego akrylem, kompozytem albo ceramiką (porcelaną). Kiedyś korony były wykonywane ze złota lub ze stopów metali. W dzisiejszych czasach nie robi się już koron ze stopów metali ze względu na brak estetyki.

W protetyce stomatologicznej rozróżniamy następujące typy koron:

 • Korony porcelanowe (ceramiczne)Korony protetyczne są stosowane z wyboru w przypadkach rekonstrukcji zębów po leczeniu kanałowym. Wykonane bez wykorzystania metalu korony porcelanowe zapewniają najbardziej naturalny wygląd. Są one doskonałym rozwiązaniem dla zębów przednich z powodu ich wyjątkowych walorów estetycznych. Służą zarówno do rekonstrukcji zniszczonych zębów własnych, jak i mocuje się je też na implantach w sytuacjach, gdy odtwarzane są brakujące zęby. Najczęściej korony porcelanowe nie są zakładane bezpośrednio na implanty. Najpierw do implantu dokręcany jest specjalny łącznik implantologiczny, a do niego dokręcana lub cementowana jest korona porcelanowa. W przypadku, gdy odtwarzane są zęby przednie zaleca się, aby łącznik implantologiczny podobnie jak korona porcelanowa był również wykonany z cyrkonu.
 • Korony tymczasoweWykonywane są z materiałów takich jak akryl lub kompozyt. Korony tymczasowe wykonywane mogą być również w kilku podstawowych kolorach. Niejednokrotnie korony tymczasowe wykonane z materiałów Luxatemp, Structure II lub Protemp 4 wyglądają wyjątkowo ładnie, nie mniej jednak nie mogą być traktowane, jako ostateczne rozwiązanie. Mocowane są one na zębach na cemencie tymczasowym pacjentom oczekującym na wykonanie korony stałej, zwykle nie dłużej niż na kilka do kilkunastu dni. Korony tymczasowe usuwa się poprzez ich przecięcie lub zbicie. Następnie zacementowane mogą zostać korony porcelanowe.
 • Korony mieszaneto takie korony w których główna część (podbudowa) wykonana jest z metalu, a tylko widoczna powierzchnia korony pokryta jest porcelaną o barwie dopasowanej do pozostałych zębów.
korony ceramiczne łódź
korony ceramiczne łódź

Wskazania do wykonania koron

Uzupełnienia protetyczne tego typu mają zastosowanie między innymi w:

 • rekonstrukcji zębów po leczeniu kanałowym,
 • leczeniu zębów z wrodzonym brakiem szkliwa,
 • odbudowie zębów startych i uszkodzonych.

 

Przeciwwskazania do wykonania koron
Ilość pozostałego zrębu zęba decyduje czy możliwe będzie wykonanie korony. Koron między innymi nie wykonuje się gdy ilość pozostałego nad dziąsłem fragmentu zęba jest mniejsza niż 2-3 mm. Zęby zniszczone przez próchnicę do poziomu dziąsła lub głębiej rokują źle, a pod koronami założonymi na takie zęby rozwija się próchnica. W takich sytuacjach najczęściej proponuje się wydłużenie korony klinicznej zęba, a potem wykonanie korony tymczasowej, następnie po 6 miesiącach korony porcelanowej.

Korony porcelanowe cechują się między innymi :

 • wysoką estetyką, czyli stabilnością barwy, kształtu oraz doskonałą przeziernością pozwalającą imitować szkliwo
 • dużą trwałością i wytrzymałością
 • obojętnością biologiczną
 • służą do odbudowy na implantach
 • służą do odbudowy na zębach własnych
korony ceramiczne łódź