co robić by mieć zdrowe zęby

Co ma negatywny wpływ na zęby?

Po posiłku, osad nazębny, czyli pokrywająca je lepka warstwa bakterii, wydziela kwasy, które rozkładają szkliwo. Jedzenie bogate w kwasy może spowodować erozję szkliwa, więc najlepiej spożywać je z umiarem, aby zminimalizować szkodliwe dla zębów skutki. Oto przykłady jedzenia szkodliwego dla zębów.

Twarde lub lepkie słodycze

Kiedy ssiesz twarde słodycze, resztki długo pozostają w jamie ustnej, co oznacza wydłużony czas szkodliwego działania cukru i kwasów. Lepkie słodycze również powodują negatywne skutki, ponieważ przyklejają się, wraz z cukrem w nich zawartym, do zębów.

Węglowodany

Pożywienie takie jak biały chleb, makaron i chipsy ziemniaczane podczas procesu trawienia przetwarzane jest na cukry, a cząsteczki tych pokarmów pozostające w szczelinach zębów stwarzają świetne warunki dla namnażających się kwasów.

Napoje gazowane i soki owocowe

Uważaj szczególnie na zbyt częste ich popijanie i sączenie przez zęby, co skutkuje długotrwałym narażeniem zębów na cukry i kwasy.

Za duża ilość owoców cytrusowych

Pomarańcze, kiwi, cytryny, grapefruit – to wszystko świetne źródła witaminy C, istotnej dla zdrowia dziąseł. Należy jednak uważać, gdyż zawierają one szkodliwe dla szkliwa kwasy. Czerp przyjemność ze spożywania tych produktów z umiarem, aby zminimalizować negatywne dla zębów skutki.

Twarde pokarmy

Orzechy w karmelu, precle czy lód przyjemnie się chrupie, ale istnieje też ryzyko uszkodzenia zębów podczas ich spożywania. Pogryzanie twardego jedzenia stwarza dodatkowy nacisk i tarcie, które mogą skutkować pęknięciem lub ułamaniem zęba.

Jedzenie powodujące przebarwienia

Kawa, herbata i czerwone wino to przykłady silnie barwiących napojów. Przebarwienia same w sobie nie są szkodliwe, mogą być jednak uciążliwe w usunięciu, jeśli napoje te spożywane są w nadmiarze. Zbyt mocne szczotkowanie lub używanie szorstkich produktów w celu usunięcia przebarwień może uszkodzić zęby i dziąsła.

Co robić, aby zminimalizować szkodliwy wpływ jedzenia na zęby?

Przede wszystkim, umiar to podstawa. Pomocne jest też neutralizowanie kwasu innymi rodzajami jedzenia oraz picie wody, która wypłukuje bakterie i pozostałości jedzenia. Pamiętaj również, aby myć zęby około 30-60 minut po spożyciu bogatych w kwasy produktów, ponieważ kwasy osłabiają szkliwo, co naraża zęby na uszkodzenia spowodowane ich szczotkowaniem. Można też żuć gumę bez cukru przez 20 minut, aby zmniejszyć ilość kamienia nazębnego. Podążaj za tymi wskazówkami, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem przez długi czas.